Od 23 października br., przez następny rok, z ramienia „Solidarności”, Radzie Dialogu Społecznego będzie przewodniczył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”. To bardzo ważne wydarzenie, bo problem z dialogiem społecznym widać dziś na wielu polach – skarżą się na jego brak przedstawiciele ochrony zdrowia czy pomocy społecznej. Z kolei konsekwencje jego braku coraz dobitniej widać w PKP Cargo czy Poczcie Polskiej.
Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego na czele Rady stoi przewodniczący, którego kadencja trwa 1 rok. Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej.
Przez ostatni rok przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego pełniła strona rządowa. W ostatnich miesiącach w jej imieniu na czele Rady zasiadała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Od 23 października „Solidarność” przejmuje przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego.
Piotr Duda obejmuje funkcję przewodniczącego już po raz drugi. Tuż po jej powstaniu, w październiku 2015 roku z ramienia NSZZ „Solidarność” został pierwszym przewodniczącym nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego działa na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, która weszła w życie z dniem 11 września 2015 r. To najważniejsza instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce.
RDS to platforma dialogu trójstronnego pomiędzy rządem a reprezentatywnymi organizacjami pracodawców i związków zawodowych. W Radzie zasiadają trzy związki zawodowe: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych oraz sześć organizacji przedsiębiorców.
W ramach RDS funkcjonują również zespoły problemowe, podzespoły i zespoły doraźne. Zajmują się one szeregiem polityk dotyczących spraw gospodarczych, społecznych, rynku pracy czy ochrony zdrowia.
Strona społeczna zasiadająca w RDS ma prawo wyrazić swoją opinię na temat przygotowywanych projektów założeń projektów ustaw i innych aktów prawnych. Może też przygotować i przekazać do właściwego ministra własne projekty założeń projektów ustaw czy wystąpić ze wspólnym wnioskiem o zmianę ustawy. RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.